آدرس ایمیل:
HRF1357[at]YAHOO[dot]COM
آی دی تلگرام:

فایل ارائه درس شبکه های کامپیوتری دانشکده فنی(پاورپوینت) ComputerNetworkحجم ۵ مگ

جزوه درس شبکه های کامپیوتری دانشکده فنی(کتاب تننبام) دانلود  حجم ۴۶ مگ  

دانلود جزوه درس مفاهیم TCP-IP دانشگاه علمی کاربردی دانلود

اسلاید های آموزشی درس آزمایشگاه شبکه دانشگاه آزاد: – آموزش نصب DHCP – آ»وزش نصب Web Server – آموزش نصب Ftp Server – آموزش نصب RRAS   فایل آموزش شبکه  حجم 15 مگ

بایگانی برای دسامبر, 2013

تئوری آشوب در پرواز پرندگان

بدون نظر

تئوری آشوب در پرواز پرندگان

flock of migrating canada geese birds

 وقتی بال زدن یک پروانه در نیویورک می تواند طوفانی را در تگزاس به پا کند ، اثر پروانه ای یا تئوری آشوب رخ نمایی می کند. دانشمندان بر این باورند که پرواز گروهی پرندگان در آسمان با نظم خاص و در فواصل معین، از تئوری آشوب نتیجه می شود.

 22

آیا تاکنون تماشا کردن دسته ای پرنده­ ی در حال پرواز که در هوا در هماهنگی کامل از سویی به سوی دیگر می روند مسحورتان کرده است؟ چرا پرندگان به هم برخورد نمی کنند؟

فرانک.اِچ .هپنر جانور شناس می خواست به این پرسش پاسخ دهد. پس از فیلمبرداری  و بررسی موشکافانه­ ی تک تک فریم­ ها، به این نتیجه رسید که پرندگان را هیچ رهبری هدایت نمی کند. آنها در حالت تعادل پایدار با تغییر مداوم پرنده­ های دسته ­ی لبه­ ی جلو در فواصل کوتاه زمانی پرواز  می کردند. او تا وقتی که با نظریه آشوب آشنا نشده بود، قادر به توضیح حرکت گروهی پرندگان نبود. هپنر با مفاهیم نظریه آشوب برنامه ای کامپیوتری ساخت که حرکت عملی دسته پرندگان را شبیه سازی می کرد. او چهار قاعده ساده بر پایه رفتار پرندگان وضع کرد :

  1. پرندگان به طرف نقطه ای کانونی یا آشیانه جذب می شوند.
  2. پرندگان به طرف هم کشیده می شوند.
  3. پرندگان می خواهند سرعت شان ثابت نگه دارند.
  4. مسیر پرواز با رویدادهای تصادفی مانند وزش باد تغییر می کند.

 وی از مثلث برای نمایش پرندگان استفاده کرد. با تغییر شدت در هر یک از قاعده ها، دسته مثلث ها در صفحه نمایشگر کامپیوتر به روش هایی آشنا پرواز می کنند. هپنر ادعا نمی کند که برنامه اش لزوما شکل گیری دسته پرندگان را توضیح می دهد، اما توضیحی عملی برای چگونگی و علت پرواز گروهی پرندگان به دست می دهد.

33

به نظر می رسد که نظریه آشوب اینجا هم حضور دارد. شاید دسته ماهی ها نیز در حالت تعادل پایدار حرکت می کنند.

44

حال این سوال پیش می آید که تعریف دقیق تئوری آشوب یا اثر پروانه ای چیست؟

55

توانایی گرانش در تشدید نوسانات کوچک در چگالی، بازتابی از پدیده­ای فیزیکی به نام آشوب است. در یک سیستم آشوبناک آنچه به عنوان یک اختلاف کوچک در ابتدا آغاز می­شود، در طول زمان تقویت می­شود. شاید معروفترین مثال آشوب، پس از اثر پروانه­ ای،  فراکتال باشد.

معادلات حرکت در اتمسفر زمین، ذاتاً آشوبناک هستند. بنابراین یک اغتشاش فوق­ العاده کوچک مثل اثر بال زدن یک پروانه می­تواند در طول زمان و مکان چنان تشدید شود که طوفانی سهمگین را ماه­ها و کیلومتر­ها پایین­تر از خود موجب گردد. نوسانات بسیار ریز کوانتومی چگالی انرژی در زمان بیگ بنگ، اثرات پروانه­ ای هستند که موجب خلق ساختار بزرگ مقیاس عالم گردیدند. هر کهکشان، ستاره و سیاره جرم خود را مرهون تصادفات کوانتومی عالم نخستین است. اما این تصادم ها منبع جزئیات کوچک لحظه ای هم هستند.

منبع:The magic of mathematics”  .   Theoni Pappas


مجموعه دستورات لینوکس

بدون نظر

مجموعه دستورات لینوکس جهت درس آزمایشگاه سیستم عامل دانشکده فنی

cmdlinux